Szyba zespolona - jak jest zbudowana?

Szyba szybie nierówna. Wie to każdy, kto interesował się szerzej kwestią okien i wprawionych w nie szyb. Więc, paradoksalnie, nie jest to wiedza powszechna, choć okna otaczają nas z praktycznie każdej strony. Są tak powszechnym elementem architektonicznym, że nie poświęcamy im zbyt dużo czasu w swoich myślach. Ot, są to są. Mamy mniej-więcej orientację, że okna mogą być drewniane lub z PVC, ale co z szybami? A przecież szyby też są bardzo różne i różnią się między sobą sposobem wykonania. Weźmy na przykład taką szybę zespoloną.

Czym charakteryzuje się szyba zespolona?

Nazwa może wydawać się dosyć enigmatyczna, spróbujmy więc wyjaśnić - czym dokładnie są szyby zespolone. Do podstawowego typu tych szyb należy niskoemisyjna szyba jednokomorowa, która nazywana jest również "termofloatem". Sama nazwa szyby pochodzi od dwóch rzeczy: po pierwsze od sposobu produkcji szkła, (float) a po drugie od niskiej przenikalności cieplnej (termo) takiej szyby.

szyba zespolona
szyba zespolona

Budowa szyby zespolonej

Można więc śmiało określić, że szyba zespolona zbudowana jest z:

  • powłoki niskoemisyjnej
  • szkła float
  • przestrzeni międzyszybowej, która wypełniona została gazem szlachetnym lub powietrzem
  • materiału ramki dystansowej
  • uszczelnienia butylowego
  • absorbenta wilgoci - sita molekularnego
  • uszczelnienie zewnętrznego

Typy szyb zespolonych

Zostało już powiedziane, że z szyb zespolonych to szyba jednokomorowa jest najpopularniejsza. Czy oznacza to, że jest jedyna w swoim typie? Nie. Biorąc pod uwagę ilość tafli szkła, które zostało wykorzystane w produkcji szyb zespolonych, mówi się, dość powszechnie zresztą, nie tylko o szybach jedno-, ale również dwu- lub trzykomorowych. A wziąć pod uwagę należy również fakt, że wiele cech szyby zespolonej zależy od miejsca, w którym znajdą się kolejne elementy, które posłużyły do jej konstrukcji - na przykład powłoki niskoemisyjne lub folie. Należy o tym wiedzieć. W związku z tym warto również wiedzieć, jak takie rzeczy prawidłowo określić i ustalić, by mieć pewność, że nasza szyba jest taka, jaką chcemy.