Parowanie szyb

Każdy dobrze wie, jak bardzo dokuczliwe może być parowanie szyb. Ma to miejsce szczególnie w miejscach gdzie różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem jest zdecydowana i wysoka. Wówczas okna zachodzą parą nie tylko od wewnątrz. Również w środku zdarza się, że są one bardzo mocno zaparowane.

Kupujemy do swojego domu coraz bardziej nowoczesne i coraz doskonalsze okna, decydujemy się na coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, tymczasem szyby nadal parują, nadal należy je myć, wycierać i pilnować temperatur i rozszczelniania w obawie przed zniszczeniem i uszkodzeniem okien. Co gorsza, zdarza się również nadal, że nasze okna gromadzą w sobie wodę. W kręgu zainteresowań omawianego zjawiska są oczywiście szyby zespolone.

Dolna część okna zawiera w sobie mostek termiczny. Jest to rozwiązanie, które dodatkowo chłodzi szyby. Przez to, dolna część i dolne rogi szyby są chłodniejsze. Czym to skutkuje? Otóż, powoduje to tyle, że woda na szybach zbiera się właśnie w ich dolnej części i w rogach.

zaparowana szyba
zaparowana szyba

Jeżeli zaś chodzi o parowanie szyb od strony zewnętrznej to zaczyna się ono zwykle od części środkowej. Dlaczego tak się dzieje? przyczyną jest fakt, że jest to najchłodniejsze miejsce całej szyby od strony zewnętrznej. Krawędzie szyby są ogrzewane z zewnątrz z powodu obecności mostka termicznego.

Podsumowując tę część, woda zbiera się na skutek chłodzenia brzegów i rogów okna od wewnątrz, natomiast część środkowa paruje od zewnątrz, bo tu właśnie jest najchłodniejsza.

Na powierzchni wewnętrznej dochodzi również do kondensacji pary wodnej, szczególnie przy dolnych partiach okna. Jakie są okoliczności takiego zjawiska? Po pierwsze, kiedy zaczynają się okresy wzmożonej wilgotności. Po drugie, gdy nagle dochodzi do podniesienia poziomu wilgotności, na przykład w łazience czy kuchni. I po trzecie, w czasie szczególnie zimnych okresów. Warto więc zwrócić uwagę na swoje szyby czy kondensacja ma miejsce tylko wtedy, czy również poza tymi okolicznościami. Jeżeli tylko wtedy to jest to naturalne, fizyczne zjawisko, nic złego.

Można też zauważyć kilka czynników, które mają szczególne znaczenie przy powstawaniu zjawiska kondensacji, które szczególnie wpływają na jego pojawienie się na oknach.

Te czynniki to: warunki klimatyczne na zewnątrz budynku. To bardzo ważne, jak chłodno jest na zewnątrz. Drugi czynnik, to temperatura, jaka znajduje się na powierzchni samej szyby. Czynnikiem trzecim będzie temperatura, która jest odczuwalna wewnątrz pomieszczenia. Mamy więc już trzy różne pomiary temperatury, które mogą zadziałać na skraplanie się wody, czyli kondensację pary wodnej. Czwartym czynnikiem będzie poziom wilgotności wewnątrz budynku. Wspomniana para wodna musi się bowiem skądś wziąć. W suchym pomieszczeniu znacznie mniejszy jest poziom parowania i skraplania. I ostatni czynnik, to jakość i poziom wentylacji w budynku. Może on wpływać na wzmożoną lub zmniejszoną wilgotność.

Oczywiście, o szyby trzeba dbać, ale parowania się nie da uniknąć i trzeba po prostu zdawać sobie z tego sprawę.