Cena zwiększonej energooszczędności okien

Decydując się na zakup okien do swojego domu rzadko zastanawiamy się nad ich wagą, a przecież każda technologia ma swoje ograniczenia. Producenci zmuszeni są przez obecne trendy do wytwarzania okien wysokiej jakości, co oznacza, że szyby zespolone muszą być nie tylko bardzo szczelne, ale także charakteryzować się dobrymi parametrami przy optymalnym użyciu materiału. Głębokość okna nie może być przecież nieskończona.

Jeżeli w obliczeniach weźmiemy pod uwagę najprostszą formę szyby zespolonej, czyli szybę jednokomorową, sprawa wygląda oczywiście dużo lepiej, ale jeśli rozpatrujemy wariant z szybą dwu- lub trzykomorową wyliczenia i ich rezultaty mogą nas naprawdę zadziwić.

drzwi HST ich waga może przekraczać nawet 500kg!
drzwi HST ich waga może przekraczać nawet 500kg!

A więc do rzeczy. Ile wynosi waga standardowej szyby zespolonej dostępnej na naszym rynku? Do rachunków musimy przyjąć pewne założenie. Nasze wyjściowe dane to waga jednego metra kwadratowego standardowej grubości tafli szkła, czyli jednego milimetra. Wynosi ona około 2,5 kg. Policzmy zatem teraz wagę szyby zespolonej, która jest powszechnie stosowana - 4/16/4. Oznaczenie to mówi nam, że jest to szyba składająca się z dwóch tafli szklanych, z których grubość każdej wynosi 4 mm. Otrzymujemy więc 8 mm x 2,5 kg, co daje nam 20 kg/m2. Przyjmijmy teraz standardową powierzchnię okna, np. okno dwudzielne o wymiarach 1465 mm x 1435 mm. Pomijając inne elementy budowy okna możemy założyć, że jest ono złożone z dwóch tafli szklanych o wymiarach ok. 549 mm x 1229 mm każda. Otrzymujemy w ten sposób prosty rachunek: (0,549 m2 x 1,229 m2) x 2 szt., co daje nam 1,349 m2. Waga okna w tym przypadku w oparciu o wcześniej wyliczone dane wynosi 20 kg/m2 x 1,349 m2, co daje nam 26,98 kg. Pamiętajmy jednak, że jest to szyba najprostszej konstrukcji - jednokomorowa, a w dodatku nie uwzględniliśmy pozostałych elementów, takich jak choćby kształtownik ramy ościeżnicy.

Dane odnośnie wagi poszczególnych elementów możemy odnaleźć w katalogach. Do produkcji takiej szyby zużywanych jest około 40,4 kg profili okiennych oraz okuć. Są to kształtowniki ramy ościeżnicy, ramy skrzydła, ramy słupka stałego i listwy przyszybowej oraz stalowe wzmocnienia ramy skrzydła i ramy ościeżnicy.

Sumując wagę szyby zespolonej oraz wagę pozostałych elementów otrzymujemy około 77,38 kg. Nadal warto pamiętać, że jest to najprostszej konstrukcji szyba. Okna wielokomorowe i o większej powierzchni ważą znacznie więcej.

jak pokazują powyższe rachunki, waga szyby zespolonej nie jest mała. Dodatkowo rośnie ona wraz ze wzrostem naszych wymagać. Duże, wielokomorowe konstrukcje, takie jak na przykład drzwi unośno-przesuwne HST, w których na domiar złego często stosuje się niestandardowe szyby mogą ważyć nawet ponad 500 kg. Trzeba przyznać, że taka waga robi wrażenie w szczególności na osobach odpowiedzialnych za ich montaż.