Okna w kolorze tęczy

Czasy dominacji okien białych mamy już za sobą. Choć są tańsze, to klienci coraz częściej decydują się na zakup okien kolorowych. Wynika to zarówno z powodów estetycznych (dopasowanie do aranżacji wnętrza i fasady), jak i praktycznych, zwłaszcza w okolicach zanieczyszczonych.

Sposoby produkcji kolorowych kształtowników

Obecnie producenci stosują cztery metody barwienia okien:

  • jednostronne lub dwustronne okleinowanie folią,
  • jednostronne pokrywanie kształtownika warstwą szkła akrylowego,
  • jednostronne lub dwustronne malowanie kształtowników białych,
  • jednostronne nałożenie na białe kształtowniki kolorowych nakładek aluminiowych.

Barwienie folią

To najstarsza i najczęściej stosowana metoda barwienia okien. Możliwości kolorystyczne są wręcz nieograniczone. Najczęściej okleinowanie okien stosuje się w celu uzyskania efektów estetycznych stolarki drewnianej. Bogata kolorystyka naturalnego drewna, usłojenie tworzą ciekawe i niepowtarzalne wzory. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość uzyskania innego koloru na zewnątrz, a innego wewnątrz. To znacznie ułatwia dopasowanie koloru do elewacji lub aranżacji wnętrza. Folia nakładana jest na widoczne części kształtownika przy pomocy specjalnego kleju. Niektórzy producenci jako bazę stosują kształtowniki białe. Jest to rozwiązanie tańsze, ale w przypadku uszkodzenia folii będzie to widoczne.

okno w kolorze złotego dębu
okno w kolorze złotego dębu

Barwienie szkłem akrylowym

Metoda ta polega na barwieniu kształtownika w trakcie produkcji. Z PCV łączone jest szkło akrylowe PMMA. W ten sposób uzyskuje się dwukolorowy kształtownik. Od wewnątrz jest biały, a na zewnątrz kolorowy. Okna PMMA są idealnie gładkie i bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tą metodą można uzyskać tylko jednolite barwy. Efekt końcowy wizualnie przypomina kształtowniki aluminiowe malowane proszkowo, ale jest znacznie tańszy. Zaleta tej metody jest odporność na działanie promieni słonecznych. Nawet po kilku latach kolor nie ulega zmianie.

Malowanie

Wydaje się, że to metoda najprostsza. Białe kształtowniki maluje się kolorami z palety barw RAL. Dla uzyskania odpowiedniego efektu kształtowniki muszą być odpowiednio przygotowane, a pomalowane dokładnie wyschnąć. Nie ma możliwości malowania okien samodzielnie w domu. Nie jesteśmy w stanie uzyskać takich warunków jak w profesjonalnych lakierniach. Podobnie jak przy foliowaniu możemy uzyskać odrębne kolory dla ramy wewnętrznej i zewnętrznej.

Nakładki aluminiowe

To ostatnia metoda barwienia okien. Na białe kształtowniki PCV nakładane są kolorowe nakładki aluminiowe. Wcześniej są one malowane proszkowo, dzięki temu możemy uzyskać efekt eleganckich okien aluminiowych.

Wszystkie te metody łączy jedno – nie jesteśmy już skazani wyłącznie na białe okna z PCV. Tylko nasza fantazja, poczucie estetyki są determinantami wyboru. Wiele firm oferuje wizualizację umożliwiającą wybór odpowiedniego koloru, bo to przecież decyzja na wiele lat. Kolorowe okna bardzo pozytywnie wpływają na otaczającą nas przestrzeń. Domy stały się weselsze, indywidualne i przemawiające do wyobraźni.