Strefy klimatyczne a wybór okien

Zgodnie ze znowelizowanym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. z 2002 roku, Nr 75, poz. 690), obowiązująca dotychczas relacja między wymaganą maksymalną wartością współczynnika przenikania ciepła okien i drzwi balkonowych, a strefą klimatyczną Polski została zniesiona. Wartości obliczeniowe dla temperatur pozostały jednak bez zmian. Aktualne maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła Uwmax dla okien i drzwi podane są w punkcie 1.2 załącznika nr 2 do w/w Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W przypadku, gdy wniosek o pozwolenie na budowę lub zatwierdzenie projektu budowlanego lub wykonanie innych robót został złożony przed wejściem w życie wspomnianego Rozporządzenia stosuje się oczywiście dotychczasowe przepisy prawa.

Aktualna mapa, na której można zobaczyć strefy klimatyczne Polski znajduje się w normie PN-EN 12831:2006 „Instalacje ogrzewcze w budynkach - Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego”. Choć w porównaniu do poprzedniej normy, nie przyniosła ona żadnych istotnych zmian dotyczących przebiegu granic poszczególnych stref, to jednak dzięki kilkukrotnie większej liczbie geograficznych punktów odniesienia pozwala na ich lepszą identyfikację.

Polska jesień
Polska jesień

Warto mieć jednak na uwadze, że wraz z wycofaniem poprzedniej normy PN-82/B-02403 usunięto również podział na okres letni i zimowy oraz związany z tym odmienny podział terytorium kraju na dwie strefy klimatyczne w okresie letnim oraz pięć stref klimatycznych w okresie zimowym. W aktualnej normie zachowano jedynie strefy dla okresu zimowego.

W normie PN-EN 12831:2006 określone są również metody obliczania projektowych strat ciepła i projektowego obciążenia cieplnego w podstawowych warunkach projektowych. Przypadki podstawowe odnoszą się do budynków z ograniczoną wysokością pomieszczeń, która nie może przekraczać 5 m oraz przy założeniu, że są one ogrzewane w warunkach projektowych do stanu ustalonego. Za przykład mogą służyć budynki mieszkalne, administracyjne i biurowe, a także szkoły, biblioteki, szpitale, więzienia, budynki gastronomiczne i rekreacyjne oraz sklepy i wszystkie inne nieruchomości wykorzystywane do celów komercyjnych i przemysłowych.
W metodzie obliczeniowej, o której mowa w aktualnej normie, wykorzystuje się dane klimatyczne związane z usytuowaniem budynku w jednej ze wspomnianych stref klimatycznych. Są to projektowa temperatura zewnętrzna oraz średnia roczna wartość temperatury zewnętrznej.

Nie ulega wątpliwości, że dla osiągnięcia optymalnego wykorzystania energii cieplnej w każdej nieruchomości, już na wczesnym etapie projektowania powinna występować ścisła współpraca pomiędzy deweloperem, architektem, konstruktorem budynku i audytorem energetycznym. Warto też pamiętać o tym, że choć uzyskanie optymalnego bilansu energetycznego w budynku może relatywnie zwiększyć koszty samej budowy, to jednak koszty ogrzewania pomieszczeń w późniejszym okresie będą zdecydowanie mniejsze.