Podział profili okiennych

Wybór profili okiennych nie jest błahą sprawą, jednak temat ten nie dla każdego jest równie ważny. Dla laika profil to profil i rzadko zdarza się, aby próbował on zgłębić ten temat i dowiedzieć się czegoś konkretnego o ich rodzajach oraz klasach, wychodzi on ze stereotypowych założeń, że klasa A to pewność lepszego profilu. Tymczasem nie jest to tak jednoznaczne, ale z odpowiednim poradnikiem okiennym zrozumienie tego oraz przyswojenie tej fundamentalnej wiedzy wcale nie musi być trudne!

Podział profili na klasy

Profile okienne występują w trzech klasach: A, B oraz C, a ich podział powstał ze względu na normę PN-EN 12608:2004. Norma ta ustala konkretne wymagania dla kształtowników profili, które muszą spełnić, by faktycznie zaliczać się do danej klasy.

O ile klasa C wiąże się z brakiem konkretnych wymagań dla grubości ścianek widocznych oraz niewidocznych, to z klasą A i B nie jest już tak prosto.

przekrój okna PCV
przekrój okna PCV

Klasa A i B

Klasa A to klasa najwyższa, zgodnie z którą dany profil okienny musi być o grubości ścianek widocznych równej lub większej 2,8 mm, a ścianek niewidocznych: równej lub większej 2,5 mm.

Aby profil okienny mógł być uznany za profil klasy B, zgodnie z normą PN-EN 12608:2004, grubość ścianek widocznych musi być równa lub większa 2,5 mm, a ścianek niewidocznych równa lub większa 2,0 mm.

Którą klasę warto wybrać?

Klasa A z pewnością wiąże się z większą grubością ścianek, czy oznacza to jednak, że takie profile okienne są jednoznacznie lepsze od profili klasy B? Niekoniecznie.

Przekonanie to jest raczej wynikiem wpływu działań marketingowych, jakimi jesteśmy poddawani. Prawda jest taka, że klasa kształtownika nie wpływa znacząco na wartości użytkowe okien, które określa norma PN-EN 14351-1+A1:2010, a to sprawia, że okna i profile klasy B mogą być gorsze od okien i profili klasy A, ale nie muszą. To, co znaczące, jak na przykład współczynnik przenikania ciepła dla okien, może być również dobrze lepsze w oknach klasy B, niż w oknach klasy A.

Kwestia wyboru nie jest więc jednoznaczna i odgórnie zdeterminowana przez klasę profili. Dużą rolę odgrywa tu tak naprawdę to, na jakiego producenta profilu okiennego się zdecydujemy, a także to, kto jest producentem zakupionego okna.