Podstawowe funkcje okna

Okna otaczają nas z każdej strony. A skoro tak - zwykliśmy nie zwracać na nie uwagi. Są tak powszechnym elementem architektury, że niekoniecznie się nad nim zastanawiamy. Jednak - gdy okna brakuje, na przykład w rozwiązaniach znanych ze starego budownictwa lub bardzo małych mieszkań - niech za przykład tu posłuży tzw. "ślepa kuchnia", wtedy dotkliwie zaczynamy odczuwać jego brak. Dlaczego?

Wszystkie funkcje okien

Jeżeli spytamy przeciętnego człowieka - jakie funkcje ma spełniać okno? - otrzymamy odpowiedzi, które będą do siebie dość zbliżone. Mają pozwolić oglądać świat, a więc mają być czyste, mają się łatwo zamykać i otwierać, wedle żądania i potrzeb. I czy to wszystko? Czy tylko te funkcje ma pełnić okno? Oczywiście, te funkcje okna są funkcjami bardzo ważnymi, ale błędem będzie twierdzić, że lista została już wyczerpana. Ona się dopiero rozpoczyna i zrozumie to każdy, kto temu powszechnemu elementowi architektury, jak właśnie oknom - poświęci chociaż odrobinę swojego czasu.

okno pcv
okno pcv

Ważna rola okien

Trzeba wziąć pod uwagę, że na okno nieustannie działają siły natury. I to właśnie je można nazwać głównym "wrogiem" okien. Dlatego najważniejszą funkcją okiem powinno być - i w dobrych oknach jest - oddzielanie klimatu, który panuje wewnątrz domu od tego, który panuje na zewnątrz. całą resztę funkcji okien śmiało można nazwać "funkcjami pobocznymi" czy raczej - tymi, które bezpośrednio wypływają z tej pierwszej i najważniejszej. Jakie więc jeszcze funkcje okna możemy wymienić, jako funkcje pochodne funkcji głównej? Jeżeli się nad tym zastanowimy to jasnym może nam się wydać, że okno powinno zapewniać odpowiednie:

  • izolację akustyczną,
  • izolację termiczną,
  • dostęp do światła słonecznego,
  • dostęp do świeżego powietrza,
  • szczelność,
  • ochronę życia, mienia oraz zdrowia,
  • poziom przeniesienia sił, które działają na okno na całą konstrukcję budynku.

Trudno zaprzeczyć, że okna to twór architektoniczny, który należy do tworów bardzo wielofunkcyjnych oraz niezbędnych nam do wygodnego i bezpiecznego życia. Nie znaczy to jednak, że wszystkie okna są oknami identycznymi - mogą przecież różnić się od siebie dość znacznie. Jakaś funkcja okna może być przecież bardziej wyeksponowana - istnieją chociażby specjalne okna, które na celu mają nade wszystko ochronę wnętrza naszego domu przed hałasem, co z pewnością docenione zostanie przez mieszkańców centr dużych miast i tak zwanych "dzielnic imprezowych". Podobnie okna różnić też się mogą w kontekście utrzymywania ciepła albo chronienia nas przed włamaniem.