Okna energooszczędne

Okna energooszczędne, które mają zastosowanie w domach pasywnych, niestety ważą stosunkowo dużo. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, że im lepszej jakości jest okno, tym jest ono cięższe. Wszystko przez to, że dobre antywłamaniowe i energooszczędne okna mają rozmaite materiały uszczelniające lub wentylujące. Z drugiej jednak strony, okna nie mogą mieć nieograniczonej wagi. Waga znacząco ogranicza wielkość tafli - w niektórych przypadkach trzeba ograniczyć wielkość okna właśnie ze względu na to, że gdybyśmy pozostali przy pierwotnych planach stworzenia
szerokopowierzchniowego przeszklonego okna, wówczas byłoby ono zbyt ciężkie i zagrażałoby stabliności i trwałości jego konstrukcji. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy okno energooszczędne znajduje się w dachu, czy też w ścianie.

Okna wielkogabarytowe - ciężki orzech do zgryzienia

Specjaliści potrafią wyliczyć stosunek ciężaru szyb do powierzchni okna i to właśnie im powinniśmy zaufać w kwestii projektowania wyglądu naszego domu. Utrzymuje się standardowo, ze jeden metr kwadratowy szyby, która ma grubość jednego milimetra może znieść wagę dwóch i pół kilograma okna. Szykując plany wielkości okien należy te dwa czynniki ze sobą pomnożyć. Standardowo pakiety szyb opisane są zapisem: 4/16/4 lub 4/4/16. Są to pakiety, które składają się z dwóch szyb, z których każda ma po 4 milimetry grubości. Waga okna wyposażonego w taką szybę zespoloną
jest uzależniona od jego wielkości.

Sytuacja ma się inaczej, gdy weźmiemy pod uwagę okna z kilkoma skrzydłami.

Szczegółowe obliczenia odnośnie wagi okna przydatne są szczególnie konstruktorom tworzącym projekt większych budowli. Do wagi okna należy dodać oczywiście elementy wyposażenia okna, takie jak na przykład klamki, ramy okienne, a także najróżniejsze inne elementy mogące dodatkowo obciążyć konstrukcję ściany, na której zamontowane jest okno.

drzwi unośno-przesuwne HST
drzwi unośno-przesuwne HST

Niestety jednak okna energooszczędne będą zawsze ważyć więcej niż okna standardowe. Powodują to wymogi stolarki termicznej oraz akustycznej. Często winowajcą są używane materiały - niektóre firmy szczycą się tym, że okucia okienne są u nich tworzone ze stali, a jak wiadomo, stal jest dość ciężka.

Ciężar okien może niekiedy zaskoczyć montażystów, którzy muszą takie okna podnosić. Problem pojawia się wówczas, gdy mają do zainstalowania okna o naprawdę dużej powierzchni na kolejnych pietrach budynków lub bezpośrednio na dachu. Instalacja oknie niekiedy wymaga używania specjalistycznego sprzętu: na przykład dźwigów. Problem pojawia się również wtedy, gdy takie duże okna trzeba przewieźć. Jeśli są one dużych gabarytów to ilość i powierchnia szkła/szyb zespolonych sprawi że takie okna mogą ważyć po kilkaset kilogramów, wówczas konieczne jest wynajęcie specjalistycznych samochodów, za pośrednictwem których transportuje eis owe okna. Okna na czas transportu powinny buc dobrze zabezpieczone - nie mogą się tłuc ani ulegać mikrouszkodzeniom.

Mikrouszkodzenia w oknie mogą doprowadzić w pewnym momencie do tego, że okno pęknie pod wpływem naporu najzwyczajniejszego wiatru. Dlatego nawet jeśli pozornie nie widzimy na początku żądnych uszkodzeń to jeszcze nie oznacza, że ich nie ma. Dotyczy to zwłaszcza szyb zespolonych, które w wyniku złego transportu lub osadzenia w ramie skrzydła mogą w przyszłości pęknąć. Spowodowane jest to uszczerbieniami szkła w narożach oraz nadmiernymi naprężeniami.