Czym są wymiary okna

Podczas zamawiania okien, klienci, bardzo często mają bardzo poważny problem z określeniem ich odpowiednich wymiarów. Nie chodzi nawet o same liczby tylko o nazewnictwo i rozpoznawanie, identyfikowanie odpowiednich wymiarów. Wymiary okna powinno się podawać zasadniczo w trzech kategoriach. Należy podać głębokość okna, jego szerokość i jego wysokość. O ile wysokość nie rodzi zazwyczaj najmniejszych problemów, o tyle jego szerokość i głębokość budzą często nieporozumienia, powodują niedopowiedzenia i niezrozumienie, które powoduje, że nie jesteśmy w stanie zamówić dobrych okien, a producent czy dystrybutor nie może się z nami odpowiednio porozumieć.

Dla wielu klientów szerokość to po prostu to samo co szerokość okna czy kształtownika, jako elementu płaskiego. Natomiast to, czym jest głębokość to już poważny problem, zagadka i to często wręcz nie do rozwiązania. Skoro tak, warto zapoznać się z zasadami dokonywania wymiarów okna. Na pewno ułatwi to porozumiewanie z producentem czy dystrybutorem podczas dokonywania zamówienia.

głębokość i szerokość okna
głębokość i szerokość okna

Według normy PN-EN 12608:2004 wymiary okna wskazuje się nieco inaczej, na co warto zwrócić uwagę. Według tej normy podaje się szerokość całkowitą okna i jego głębokość. Oczywiście, jak wykonać te pomiary pokazują poniższe rysunki, które z pewnością są znacznie bardziej pomocne.

Warto sobie uzmysłowić, że proste podawanie wymiarów wysokości i szerokości dotyczy zwykle tylko figur płaskich a nie przestrzennych. Tymczasem okno nie jest figurą płaską, tylko właśnie przestrzenną i zastosowanie do niego norm PN-EN 12608:2004 ma znacznie więcej sensu niż proste wymiarowanie. Takie dokładne wymiary pozwalają na idealne dopasowanie okna do potrzeb.

Jeżeli jednak nadal właściwe wymiarowanie okna stanowi dla nas poważny problem to lepiej się za to nie brać samemu, tylko poprosić o jego wykonanie specjalistów. Mamy wówczas pewność, co do prawidłowości wykonanego pomiaru i nie musimy się obawiać o jego jakość.

Zawsze warto skorzystać z porady specjalistów, jeżeli jednak jest ona nadal nie jasna, to korzystajmy z ich pomocy, nie tylko porady. Chodzi przecież o nasz dom, nasze mieszkanie i najważniejszej jest to, żeby wszystko było prawidłowo wykonane i prawidłowo wykończone.