Jakich błędów unikać przy montażu okien

Kiedy najlepiej kupować mieszkanie? Oczywiście zimą, bo wtedy dokładnie można dostrzec wszystkie niedoróbki. Widoczne są zwłaszcza wady montażu stolarki okiennej i balkonowej. Łatwo dostrzeżemy nieszczelności w zamykaniu skrzydeł, przeciekającą wodę (zamarznięta w szczelinach jest doskonale widoczna), zamarznięte parapety, mokre plamy na tynku lub wypaczone ramy. Mamy wtedy szanse na uniknięcie niepotrzebnych kłopotów i przepychanek z wykonawcami.

Przyczyny przeciekania okien

Najważniejszą przyczyną wadliwości okien jest dyletanctwo producentów i wykonawców. Traktują klientów jak ignorantów, którzy nie znają się na budowlance i wszystko kupią, zwłaszcza wtedy, gdy cena jest atrakcyjna. Tymczasem prawda jest taka, że to wielu montażystów nie zna procesów technologicznych, właściwości używanych preparatów i oczywiście obowiązujących przepisów i norm.

Najczęstszy błąd montażu okien to:

  • źle przygotowane ościeże,
  • źle wymierzone okno,
  • zbyt mała ilość kotwi i dybli,
  • brak listew progowych,
  • brak izolacji przeciwwilgociowej,
  • brak klocków podporowych.

To tylko najważniejsze wady. „Zdolna” ekipa fachowców potrafi ich zrobić znacznie więcej.

Czy błąd montażu okna jest ważny?

Niestety tak, ponieważ w przyszłości może nam przysporzyć wiele problemów związanych z przeciekaniem wody i przemakaniem murów.

Złe wymierzenie okien powoduje, że szczeliny dylatacyjne są albo zbyt małe, albo zbyt duże. W obu przypadkach uniemożliwia to prawidłowe zastosowanie uszczelnienia. Takie okna nie będą chronić przed wiatrem, wilgocią i hałasem. Najlepiej, by pomiarów dokonywała ekipa montująca. Pracownicy doskonale będą wiedzieć, jakie luzy są im potrzebne.

błąd montażu okna brak klocków podporowych
błąd montażu okna brak klocków podporowych

Często ekipy używają zbyt mało kotwi i dybli lub nie stosują klocków podporowych. W ten sposób oszczędzają na materiale i czasie, ale za słabo osadzone okno narażone jest na odkształcenia ram i skrzydeł. Mogą też powstawać pęknięcia tynku, a nawet szyb.

Montaż okien na nieprzygotowanym i nieoczyszczonym podłożu to zwykłe niechlujstwo. Tylko równe, gładkie ościeże zapewnia idealne połączenie okna z murem, a tym samym szczelność. Wszelki nierówności powodują przenikanie wilgoci, mogą też powstać mostki termiczne.

Producenci okien często odradzają montowanie listew progowych. Oczywiście ułatwia to montaż, szkody odczuje klient. Listwy służą do właściwego zamontowania parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki temu nie ma konieczności montowania parapetu do okna, to również umożliwia jego prawidłowe uszczelnienie.

Bardzo istotne znaczenie mają materiały użyte do uszczelnienia. Inne powinny być zastosowane przy wymianie starych okien, a inne w nowych budynkach, które oddają więcej wilgoci. Jeśli chcemy mieć całkowitą pewność co do szczelności okna i izolacji przeciwwilgociowej, to najlepiej zastosować uszczelnianie warstwowe. Zastosowanie taśmy lub folii w połączeniu z pianką daje bardzo dobre efekty.

Jak wybrać dobra ekipę

No cóż, nie jest to proste, bo wszyscy zapewniają, że robią najlepiej, szybko i tanio. Dobrym sposobem wydaje się opanowanie kilku terminów technicznych i sprytne podpytanie fachowców. Może uda się nam trafić na profesjonalistów.