Jak prawidłowo zamontować okna

Zakup nawet najbardziej energooszczędnych okien może okazać się nieopłacalny, jeżeli zostaną one źle zamontowane. Wtedy ciągle będziemy narzekali, że „od okien wieje”. Sposobem na uniknięcie tego problemu jest prawidłowy montaż okien.

Najczęściej popełniane błędy

Błędy występujące przy montażu okien mają 3 główne przyczyny:

  • oszczędność kosztów,
  • brak wystarczającej wiedzy,
  • brak umiejętności.

Najważniejsze znaczenie ma czynnik ludzki. Niechlujstwo, byle jak, byle szybko, byle tanio. To powoduje, że po roku, dwóch użytkowania „spod okien” wieje.

Jak prawidłowo zamontować okna

O prawidłowym montażu okien decyduje przede wszystkim właściwe przygotowanie otworów okiennych. Zarówno w nowych, jak i starych budynkach najważniejsze jest przygotowanie ościeży. Powinny być nie tylko oczyszczone z gruzu i kurzu, ale przede wszystkim wyrównane, uzupełnione ubytki i wyrównane. Ościeża dopasowane do rozmiaru okna, wypoziomowane i wypionowane pozwalają na uzyskanie nie tylko prawidłowej szczelności okna, ale także bezawaryjnego użytkowania. Ważnym elementem jest także parapet. Nie warto oszczędzać i ponownie montować stary, gdyż nie pozwoli on osiągnąć właściwej szczelności.

Jak połączyć okno z ościeżem

Decydujące znaczenie dla prawidłowego montażu okien ma sposób połączenia ościeża z oknem i zastosowane materiały. Nie ma co się łudzić, osiągnięcie idealnie szczelnego połączenia jest nierealne. Warto więc założyć jakąś nieszczelność i wymagać od wykonawcy, by jej dotrzymał. Powinna być ona określona w umowie, by ewentualnie można było usługę reklamować.

montaż okna
montaż okna

Sposobów łączenia okna z ościeżem jest wiele, ale przed podjęciem decyzji powinniśmy wziąć pod uwagę odporność zastosowanego materiału na działanie zawilgocenia wynikające z opadów atmosferycznych i pary wodnej.

Sposoby uszczelniania

Generalnie możemy stosować uszczelnianie z wykorzystaniem jednego materiału (np. pianka) lub kombinacji różnych środków. To drugie rozwiązanie jest znacznie skuteczniejsze i trwalsze, chociaż droższe. Do wyboru mamy:

  • użycie taśmy rozprężnej TRIO+,
  • użycie folii okiennej Duo i pianki PU,
  • użycie folii okiennej DUO, pianki PU oraz taśmy rozprężnej,
  • użycie folii z siatka tynkarską, pianki PU oraz taśmy rozprężnej,
  • użycie listwy z taśmą rozprężną oraz pianki PU,
  • użycie uszczelniacza, sznura PE, taśmy rozprężnej oraz pianki PU.

O wyborze sposobu uszczelniania powinien poinformować nas wykonawca, wskazać zalety i wady i różnice w kosztach. Nie ulega jednak wątpliwości, że zastosowanie uszczelniania warstwowego jest znacznie korzystniejsze niż uszczelnienie tylko pianką. Nie poprawia parametrów cieplnych okna, ale jest znacznie trwalsze i będzie służyć przez wiele lat.

Ekipy montujące okna metodą warstwową błędnie posługują się terminem „ciepły montaż”, które mogłoby sugerować, że sposób montażu ma wpływ na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Nie ulega wątpliwości, że błąd montażu okien negatywnie wpływa na ich funkcjonalność i ostateczne oszczędności energii. Wybierając firmę montującą warto zadać jej kilka pytań technicznych, by przekonać się, czy mamy do czynienia z fachowcami.