Ciepły montaż okien

Przy okazji tematów o energooszczędności budynków wiele mówi się o roli okien. Nie da się zaprzeczyć, że okna stanowią bardzo ważną część domu energooszczędnego. Bez właściwie zaprojektowanych okien nie ma mowy o budynku energooszczędnym. Budownictwo energooszczędne zakłada konkretne rozmieszczenie okien w budynku. Zasadnicze znaczenie ma także zróżnicowanie okien pod względem wielkości.

Wybór i ciepły montaż okien

Kiedy już zdecydujemy się na okna energooszczędne, ważną kwestią jest taki ich wybór, żeby w stu procentach spełniały swoje funkcje. Dlatego bardzo ważne jest upewnienie się co do wysokości współczynnika przenikania ciepła w oknach. Energooszczędne okna wykonane przez sprawdzonego producenta, z najwyższej jakości materiałów będą charakteryzowały się niskim wskaźnikiem przepuszczania ciepła. Oznacza to, że nawet podczas dużej różnicy temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz, ciepło zostanie w pomieszczeniu. Nie dojdzie do jego wychłodzenia. Jest to ważne szczególnie podczas chłodniejszych miesięcy, kiedy w budynkach budowanych według tradycyjnego systemu konieczne jest dodatkowe dogrzewanie pomieszczeń. W budynkach energooszczędnych, a w szczególności w budynkach projektowanych według planów systemu pasywnego konieczność dogrzewania zostaje ograniczona. Duża część ciepła w budynku pochodzi z energii słonecznej.

montaż okna
montaż okna

Wiele osób rozumie zasadność stosowania okien energooszczędnych, problemy pojawiają się natomiast jeżeli chodzi o ich montaż. Część osób zajmujących się budownictwem nie widzi potrzeby zastosowania specjalnych zasad montażu okien energooszczędnych. Ciepły montaż okna jest natomiast dopełnieniem ich właściwości energooszczędnych. Nic bowiem nie przyjdzie z zastosowania okien energooszczędnych, jeżeli ich montaż będzie niedokładny. Powstaną szczeliny, przez które z pomieszczeń będzie uciekało ciepło. Odpowiednie zamontowanie okien energooszczędnych jest kluczem do tego, żeby w pełni spełniały one swoją funkcję.

Przygotowanie do ciepłego montażu okien

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie do ciepłego montażu okien. Zaniedbanie prac na tym etapie może się przyczynić do ich zniweczenia. Odpowiednie przygotowanie otworu okiennego sprawi, że unikniemy ewentualnych przewiewów. Materiałami, których najczęściej używa się do tego celu jest pianka poliuretanowa, konieczna będzie również folia, którą będziemy montować po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okna. Żeby okna były całkowicie szczelne należy zadbać o przygotowanie otworu okiennego do procesu uszczelniania. Bardzo ważne jest, żeby jego powierzchnia była całkowicie gładka, co pozwoli uniknąć problemów z przyklejaniem doń folii. Ważne, żeby nasze okno posiadało listwę progową, która umożliwi naklejenie folii.

Na konieczność montażu okien warto zwrócić uwagę już na wczesnym etapie planów budowy. Jest to kwestia tak ważna, że nie warto ryzykować jej zaniedbania. Nieprawidłowe przygotowanie okna do montażu mogłoby nas narazić na poważne straty finansowe, a także straty czasu na wykonanie wszystkich poprawek.